Çalışan bağlılığı performansı nasıl etkiliyor?

MCT Danışmanlık CEO’su Tanyer Sönmezer ile çalışan bağlılığı ve performans arasındaki ilişkiyi konuştuk.

Çalışan bağlılığının çoğu zaman çalışanın sorunuymuş gibi düşünülmesini eleştiren Sönmezer, çalışan bağımlılığı aslında yöneticilerin bir çıktısı olan hadisedir diye belirtti.

İnsanlar şirketlerle değil yöneticilerle sıkıntı yaşarlar ve yöneticilerini bırakıp giderler diyen Sönmezer, “İnsanlar şirketlere değil yöneticilere bağlıdırlar. Bu anlamda yöneticilerin şirket içerisinde yaratığı bağlılığı arttıran unsurlarla bir şirketin çalışanları daha bağlı daha tutkuludurlar.” dedi.

Şirket bağlılıkları konusunda bir ortalamanın olmadığını belirten Sönmezer, “Yarı bağlı yarı bağımsız diye bir şey yoktur ya bağlısınızdır bir şirkete ya da değilsinizdir.” şeklinde konuştu. Bunu durumu fark eden yöneticilerin aslında performansın bir numaralı itici gücü olduğunu, bağlı olmayan insanların kürek mahkumu gibi sadece zorunluluk karşısında ve sadece kamçıyla iş yaptıklarını anlaması gerekir diye de sözlerine ekledi.

Geçen zamanla beraber personel bulma konusunda arz talep dengesi değişti ve yüksek yetenekli insanları bulmak artık zorlaştı diyen MCT Danışmanlık CEO’su Tanyer Sönmezer “Evet şuanda Türkiye’de bir çok işsiz var. Fakat öteki yandan da yetenekli insan bulunamıyor. Yetenekli insanları şirkette tutmanın yolu bağlılıktır. Ve yetenekli insanlarla performans elde edileceği için bağlılık olmadan performansın ortaya çıkması mümkün olmayan bir dönemi yaşıyoruz.” dedi.

Yenilik ve etkinliklerden haberdar olmak için;