Çocuklara sağlıklı beslenme alışkanlığı nasıl kazandırılır?

Diyetisyen Damla Demirtürk, “Çocuklara sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırmak için öncelikle anne ve babanın sağlıklı ve dengeli beslenmenin ne olduğunu bilmesi gerekiyor” dedi.

Çocukların bir yaşından itibaren yemek seçmeye başladığını belirten Demirtürk, “Bu yaştan itibaren çocuğun beslenme alışkanlığından anne baba sorumlu tutulur. Eğer anne baba eve sağlıklı besinler alıyor ve evde bu besinleri tüketiyorsa çocukta da bu yönde bir alışkanlık oluşmaya başlar. Bu nedenle çocuklarda sağlıklı ve dengeli beslenme alışkanlığının oluşması için öncelikle anne ve babanın bu konuyu iyi bilmesi gerekiyor” dedi.

Market alışverişlerinde abur cubur diye tabir ettiğimiz gıdalardan uzak durulması gerektiğini ifade eden Demirtürk, “Market alışverişlerinde sağlıklı besinler tercih edilmeli ve bu besinler sağlıklı bir şekilde pişirilmeli. Çocuklar çok fazla yemek seçmeye başladığında, onlara tüketmesi gereken gıdaların faydalarını ve tüketmemesi gereken gıdaların zararları anlatılmalı” dedi.

Çocuklar için kahvaltının en önemli öğün olduğunu söyleyen Demirtürk, kahvaltıda muhakkak süt, peynir ve yumurtanın bulunması gerektiğini ve kahvaltı alışkanlığının okul öncesinde kazanılması gerektiğinin altını çizdi.

Yenilik ve etkinliklerden haberdar olmak için;