Dijital dönüşüm sürecinde firmaların dikkat etmesi gereken noktalar neler?

16 Kasım 2016 | Etiketler:

OBASE Genel Müdürü Dr. Bülent Dal, dijital dönüşüm sürecinde firmaların dikkat etmesi gereken noktaları Wise TV’ye anlattı.

Dijital dönüşümde gündemin, fiziksel dünya ile dijital dünyayı bir arada sunabilmek olduğunu ifade eden Dal, bu durumun bir nevi “fijitalleşme” süreci olduğunu belirtti. Dijital dönüşüm sürecinde 3 trende dikkat edilmesini gerektiğini söyleyen Dal, tüketicilerin ihtiyaçlarını şekillendiren bu 3 unsuru Wise TV’ye açıkladı.

Birinci unsur olarak bilgilendirme servislerini öne çıkarmanın gerekliliğinden bahseden Dal, “tüketiciler çok daha fazla bilgiye dayalı karar veriyor, örn:ürün ve fiyat kıyaslaması yapmak ve bunu müşteriye sunmak gerekiyor.” diye konuştu.

İkinci unsur ise mobil yapılanma. Tüketiciye direk hizmet veren mobil uygulamaların sayısının artırılması gerektiğine değinen Dal, “sadece müşteriye değil, satış asistanlarına da uygun mobil uygulamalar üreterek, müşteriye daha doğru önerilerde bulunulabilmesini sağlamak gerekiyor” dedi.

Dijital dönüşümde dikkat edilmesi gereken üçüncü önemli unsur ise araştırma. Araştırma için sosyal medyanın oldukça önemli olduğunu söyleyen Dal, “araştırma için sosyal medya ve internet üzerinden yapılan araştırmalar çok önemli, müşteriye istediği bilgiyi verebilmek için sosyal medyada kişilerin nabzını tutan uygulamalar, müşteri deneyimi yönetimi uygulamaları önem arz ediyor” diyerek 3 önemli trendin dijital dönüşümdeki önemini vurguladı.

 

Yenilik ve etkinliklerden haberdar olmak için;