Dış pazarlara açılmak isteyen şirketler nasıl bir strateji izlemeliler?

Inovakademi Genel Müdürü Gökhan Erol yanıtladı: Dış pazarlara açılmak isteyen şirketler nasıl bir strateji izlemeliler?

“Dünyanın büyüyen pazarlarına baktığımızda Türkiye’nin doğusu ya da MENA Bölgesi dediğimiz Middles North Africa yani Orta Doğu ülkeleri ve Kuzey Afrika ülkeleri hala gelecek vadeden ülkeler arsında yer alıyor. Bu bölgeler uzun süredir dünya ticaretinde ilgi çekiyor. Son yıllar özellikle Afrika büyüyen pazar olarak karşımıza çıkıyor”

“Latin ülkeleri başta Panama olmak üzere büyüyen pazarlar arasında öne çıkıyor. Panama çok ilginç bir ülke. Çünkü Panama üzerinden Orta Amerika’daki ve Panama civarındaki 810 ülkeye hitap edebiliyorsunuz. Panama’da doğru bir tüccarı yakaladığınız zaman 810 tane ülkeyi birden kafanızdan atmış oluyorsunuz. Yine Latin ülkeleri keza nüfusun, Amerika’ya yakınlığı ve Nafta Anlaşmaları dikkate alındığında çok önemli pazarlardır”

“Körfez ülkeleri GSMH, petrol gelirleri, nüfus yoğunlukları ve üretim kabiliyetleri dikkate alındığında dikkat çeken pazarlardır”

“Afrika son yılların en önemli pazarları arasında yer alıyor. Örneğin, Güney Afrika, Nijerya, Tanzanya önemli pazarlardır. Zira bu ülkelerin hepsinde çok önemli liman kentleri bulunuyor. Güney Afrika’da Norben Limanı, Afrika’nın en büyük, dünyanın da 9. büyük limanıdır. Güney Afrika limanında doğru tüccarı yakaladığınızda yine Afrika’nın güney kısmında yer alan 4-5 ülkeyi birden elimine etmiş oluyorsunuz”

“Saydığım tüm pazarlar uzun süre canlılığını ve güncelliğini kaybetmeyecek, önemini yitirmeyecek pazarlardır”

Yenilik ve etkinliklerden haberdar olmak için;