Dünyanın yükselen pazarları ve yeni fırsatlar

İnovakademi, Genel Müdürü Gökhan Erol, dünya da dikkat çeken büyüyen pazarların neresi olduğunu ve analizlerinin nasıl yapılması gerektiğini Wise TV’ye anlattı.

Dünyada var olan 239 ülkenin tek tek takibinin yapılması mümkün değil diyen Gökhan Erol, “Büyüyen pazarları yakalamamız gerekiyor ve o ülkelere yönelmemiz gerekiyor. Şu anda genel olarak baktığımızda Türkiye’nin doğusu MENA bölgesi dediğimiz yani Orta Doğu ülkeleri Kuzey Afrika ülkeleri hala gelecek vaat eden ülkeler arasındadır. Uzun bir süredir de bu ülkeler dünya ticaretinde ilgi çekiyorlar. Afrika’nın neredeyse tamamını bir hedef pazar ve büyüyen pazar olarak göstermemiz mümkündür” dedi.

Latin ülkeleri büyüyen pazar içerisindeki yerini korumaya devam ediyor. Latin ülkelerinin Amerika’ya yakınlığı, nüfusu ve Nafta anlaşmaları dikkate alındığında çok önemli bir pazarlardır. Özellikle Latin ülkeleri arasında bulunan Panama dünya ticaretinde ayrı bir yere sahiptir. Erol Panama ile ilgili şu sözleri söyledi: Panama çevresindeki sekiz on tane ülkeye hitap etmektedir. Panama’da doğru bir tüccarı yakaladığınız zaman sekiz on tane ülkeyi elimine etmiş oluyorsunuz.
Körfez ülkelerinde gayri safi milli hasıla ve petrol gelirleri ve nüfusları ve üretim kabiliyetleri dikkate alındığında çok ciddi ve dikkat çeken pazarlar arasında ver aldığını ifade eden Erol “Körfez ülkeleri önemlidir. Oralarda doğru bir kişiyi yakaladığınız anda otuz kırk ülkeyi kafanızdan silip atıyorsunuz. Bunlar büyümekte olan pazarlar ve çok uzun süre güncelliğini kaybetmeyecek.” diye belirtti

Peki bu kadar fazla pazarı nasıl takip edebiliriz sorusunu yanıtlayan İnovakademi Genel Müdürü Gökhan Erol, “Bu pazarları takip edebilmek için hedef pazar analizi bölümümüze bakmanızı tavsiye ederim Wise.tv’deki. Bu soruya çok detaylı cevapları orada bulabiliyoruz. Orada dediğim gibi ülkelerin nüfusları, gelirlerindeki artışlar ve ya sosyolojik ve demografik değişimler hedef pazarların değişimine de neden oluyor. Politik olaylarda hedef pazarlarda değişime neden oluyor.” dedi.

Yenilik ve etkinliklerden haberdar olmak için;