E-ticaret girişimcisi olmak isteyenlerin dikkatine!

E-ticaret giderek popülaritesini arttırmaya devam ederken girişimcilerinde dikkatlerini üzerine çekmeye devam ediyor. Peki e-ticaret girişimcisi olurken nelere dikkat edilmeli?

E-ticaret son bir kaç yıldır gittikçe popülaritesini arttırıyor ve hacmi her geçen gün daha da büyüyor. T-Soft Proje Yöneticisi Ömer Arıkan: “ Bu büyüyen hacim bu pazarın tamamen dolduğu anlamına gelmez. Türkiye’de e-ticaret pazarının perakende pazara oranı henüz daha %1’lerde. Türkiye’de e-ticaret pazarı 2013 yılı itibari ile 13 ile 20 milyar tl arasında bir rakama ulaşmış durumda. Bu rakam çok çok daha artacak bir rakam” dedi.

Mevcut hali ile girişimcilerin dikkatini üzerine toplayan e-ticaret çok büyük fırsatları da içinde barındırıyor. Fakat e-ticaret girişimcisi olurken dikkat edilmesi gereken hassas bir kaç konu var. Bunlardan en mühim olanı girişimcilerin işe başlarken doğru faaliyet alanını seçmesi. Bu alanın herkese göre değişeceğini ifade eden Ömer Arıkan: “Doğru faaliyet alanı herkesin sahip olduğu bilgiye göre uzman olduğu konuya göre değişir. Ama herhangi bir konuda uzmanlığı olmayan e-ticaret girişimcisinden bahsediyorsak şunu söyleyebiliriz. Dikey alanlarda hizmet göstermeye dikkat etsinler. Bu şu demek içerisinde her türlü ürünün bulunduğu e-ticaret sitesi satmak. E-ticaret sitesi yaparak ürün satmak değil belki o koskocaman bir e-ticaret sitesi içerisinde daha küçük daha da küçük bir kategoride uzmanlaşan bir e ticaret sitesi yapmak. Çok çok faydalı olabilir” diye söyledi.

Yenilik ve etkinliklerden haberdar olmak için;