ERA Türkiye franchise verdiği emlak danışmanını neye göre seçiyor?

ERA Türkiye Koordinatörü Mustafa Baygan, ERA Türkiye’nin franchise verdiği emlak danışmanını seçerken hangi kriterlere dikkat ettiğini Wise TV aracılığı ile anlattı.

Emlak danışmanlığını çok kolay bir iş olarak görüp kısa zamanda çok para kazanılacağını düşünen insanlara bunun böyle olmadığının anlatılması gerektiğini dile getiren Baygan: “Emlak danışmanlığı işine başlayacak kişilerin ciddi bir eğitimden geçmeleri lazım. Emlak alım satımında aracı olmak için emlak ile ilgili teknik bilgilere sahip olmak lazım. Çalıştığınız bölgeyi bilmek yaşamak lazım. Örneğin şu an Bağdat Caddesi’ndeyiz ben bu bölgenin emlak danışmanı isem bu bölgeyi sokak sokak dolaşmış, ticari veya konut bazında olayların nasıl yürüdüğünü öğrenmiş, diğer emlak ofislerindeki hareketleri bilen, alım satım hareketlerini takip eden, rayiçleri bilen bir insan olarak kendimi yetiştirmem lazım. Dolayısıyla bir emlak danışmanı olarak işimiz sahada. Bunların emlak danışmanlığı işine giren insana baştan anlatılması lazım. Tabi ki markanın görevi de bunların nasıl yapılacağını adım adım, teker teker izah etmektir. Gerek biz gerek diğer markalar bunlarla ilgili her türlü eğitimi veriyorlar” dedi.

Emlak danışmanının bu işe girmeden önce bu işin çok kısa sürede gelir getirecek bir iş olmadığını bilmesi gerektiğini, bu şekilde yanlış algılar uyandırıldığını söyleyen  Baygan şu şekilde devam etti: “Biz ERA olarak kesinlikle böyle bir şey söylemiyoruz. Diyoruz ki, senin cebinde seni altı ay yada bir sene geçindirecek bir mali imkan olması lazım. Markamızın altında gelip emlak danışmanı olduğunda önümüzdeki ay çok paralar kazanacaksın hiç bir şekilde elini cebine atmayacaksın taze paralar gelecek, böyle bir şey tabi ki mümkün değil. Bu bir tesadüf olur. Emlak danışmanı olacak kişi önce sahasını öğrenecek, mesleğini öğrenecek çünkü herkesin bölgesi olacak. Bu bölgenin şartlarına göre alıcı veya satıcılarla bir araya gelmesi gerekecek. Çevre edinmesi gerekecek ve bu çok uzun süreler alan bir iş. Bunun sonucunda da insanlar danışmanlık yapacak kişiye güvenecek ve temas kurmaya başlayacak. Tabi ki her kurduğu temastan bir alış veriş olmayacak ama insanlar bu ilişkileri sürdüre sürdüre danışmanın doğru insan olduğunu görmeye başlayacak dürüst olunduğu taktirde artık yavaş yavaş iş yapma süreci başlayacak. Bunun süresi istisnalar hariç bir ay yada üç ay değil. Beklemeye altı aydan başlar bir seneye doğru giden bir süreç var. Dolayısıyla bu işin kısa vadeli bir kazanç mesleği olarak görülmemesi lazım. Sabredildiği taktirde iki, üç yıldan sonra iyi ki bu işe girmişim dersiniz. Bu üç yıl güzel ve kritik bir süredir. Çünkü sürekli çalışıp , o çevreyle devamlı bir arada olunduğunda artık çevreden gelen talepler olacaktır. Bütün bunlar için tek ilaç var zaman. Ne olursa olsun bir iki ay içinde bu işten çok paralar kazanılmaz. Dolayısıyla emlak danışmanının bunu bilmesi lazım. Bizlerinde bu emlak danışmanına  hayaller rüyalar göstermeden net bir şekilde göstermemiz lazım.”

Yenilik ve etkinliklerden haberdar olmak için;