Finans Enstitüsü İstanbul’un Finans Merkezi Olmasında Rol Oynayacak

İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nazım Ekren, bünyelerinde bulunan enstitülerden biri olan finans enstitüsü sayesinde İstanbul Finans Merkezi projesinde önemli bir rol oynayacaklarını belirterek, yaptıkları işbirlikleri ve çalışmaları Wise TV izleyicilerine anlattı.

Prof. Dr. Nazım Ekren: “Finans enstitüsünün en önemli özelliklerinden biri danışmanlık hizmeti veriyor oluşu. Bunun anlamı şu hükümetin uygulamaya koyduğu İstanbul Finans Merkezi projesinde önemli bileşenlerden bir tanesi de finansal eğitimle ilgili. Dolayısıyla finansal eğitimle ilgili kısmının tamamını biz finans enstitüsü olarak yerine getirebileceğimizi bu rol ve fonksiyonu oynayabileceğimizi düşünüyoruz. Bu çerçevede de yine ilgili kamu ve özel sektör kuruluşları ile protokollerimizi yaptık” dedi.

Danışmanlık bağlamında ki bir başka önemli boyuttan da bahseden Prof. Dr. Ekren: “Yine İstanbul’un finansal hizmetler sektörünün bir merkezi olarak komşu ve çevre ülkelerle bağlantılar kurarak o bağlantıları da İstanbul’da ki finans otoriteleri ile ya da meslek kuruluşları ile birlikte yaparak burayı bölgesel bir finans okulu haline getirmek istiyoruz. Hem bankacılıkta hem sigortacılıkta hem de sermaye piyasası alanında çevre ve komşu ülkelere akademik, teorik ve uygulama bilgi ve becerilerini kazandıracak bir modeli de 1 ya da 2 sene içerisinde uygulamaya başlamış olacağız” şeklinde konuştu.

Yenilik ve etkinliklerden haberdar olmak için;