İhracatta kullanılan en önemli belgeler

09 Şubat 2015 | Etiketler: , , ,

Inovakademi Genel Müdürü Gökhan Erol, ihracat yapmak isteyenlerin hazırlaması gereken belgelerin neler olduğunu anlattı.

İhracatta kullanılan 150 civarında doküman bulunduğunu fakat bunların tamamının herkese lazım olmadığını söyleyen Erol,  “Bu izleyenlerin gözünü korkutmasın. Çünkü gereken belgeler ihraç edilen ürünle ilgilidir. Ama bilinmesi gereken olmazsa olmaz evraklar var. Bunlar ticari fatura, çeki listesi, ihracatçının ithalatçı lehine düzenlemiş olduğu proforma fatura yani teklif faturasıdır.”

“Proforma fatura ihracatçının vitrinidir”

Proforma faturanın önemine dikkat çeken Erol, ” Bu fatura, ihracatçının ithalatçı lehine düzenlemiş olduğu bir teklif faturasıdır. İhracat gerçekleştiriliyormuş gibi bütün bilgileri içerir. Kullanıp kullanmamak ithalatçıya kalmıştır. Fakat ihracatçı bunu çok profesyonelce hazırlamalıdır. Çünkü o sizin vitrininizdir.” dedi.

Konuyla ilgili piyasada çok güzel eğitimler olduğuna da dikkat çeken Gökhan Erol, ihracata yeni başlayan firmaların, ilgili birim çalışanlarını bu eğitimlere göndermeleri gerektiğini söyledi ve ekledi :

“Bunların dışında ülkeden ülkeye değişen evraklar var. Örneğin; Avrupa Birliği’nden yapılan ihracatta ya da yapılan ihracatta ATR denilen bir belge bulunuyor. Bu belge verginin sıfırlanmasına neden oluyor. Çok önemlidir. Nakliyecilerin düzenlediği belgeler de söz konusu. Demiryolu, havayolu, karayollarında kullanılan belgeler de vardır. Bunlar da çok önemlidir. Sigorta poliçesi de kullanılan belgeler arasında. Ayrıca alıcı ile satıcı arasında yapılan sözleşmeler de en önemli belgeler arasında görülür.”

Yenilik ve etkinliklerden haberdar olmak için;