İkinci kuşak aile işletmelerinin en büyük sorunu

Aile işletmelerinde babalar işleri devredeceği çocuklarını şirketin devamlılığı için hazırlaması gerekli diyen YAD Eğitim / Danışmanlık Eğitimcisi Yenal Koçak aile işletmelerinde yaşanan sorunları ve sorunlara karşı alınması gereken önlemleri anlattı.

Yenal Koçak aile işletmelerinde işi kuran ve başarı hikayeleri yaratan babaların, çocuklarını geleceğe hazırlarken yurt dışına eğitime gönderdiğini ve bunun sonucunda da baba ve oğul arasında kültürel uyuşmazlıkların oluştuğunu belirtti.

Babadan işleri devralacak olan ikinci ve ya üçüncü kuşak için ayrı bir program hazırlanmasını dile getiren Yenal Koçak “Çocukları yurt dışına gönderdik eğitim aldı. Peki aynı kültürü yaşatabiliyor muyuz? Maalesef yaşatamıyoruz. Peki bunun yanına bir destek alıyor muyuz? İşte burada bazı kurgu hatalarından dolayı o kadar güzel o kadar hazırlanmış firmalarımız ikinci kuşak ve ya üçüncü kuşak problemleri yaşıyor. Bunun için aile işletmelerinde ikinci kuşağa ayrı bir program hazırlamalı.Bununla ilgili bazı çalışmaları bazı firmalar bazı ticaret odalarıyla yaptı ki bu çok önemli çünkü biz ne için çalışıyoruz, çocuklarımız için diyorsak finansal tarafında da onları ne yapmalıyız, belirli bir noktaları hayatının içine yedirmeliyiz.” dedi.

Yenilik ve etkinliklerden haberdar olmak için;