İlk kez ihracat yapacak firmaların dikkatine!

Inovakademi Genel Müdürü Gökhan Erol, üretici firmalar için ihracatın çok önemli bir alternatiftir olduğunu ve piyasaların daralmasıyla beraber yurt dışına olan yönelmelerin arttığını belirtti.

Yurt dışına olan yönelmelerin çok doğru bir alternatif olarak değerlendiren Inovakademi Genel Müdürü Gökhan Erol “Piyasada riski dağıtmak gerekiyor. İktisatta yumurtaların aynı sepete koyulmaması teorisi var. Bu teoriye göre de ihracat yapmak elzemdir.” dedi.

Daha önce hiç ihracat yapmamış olan firmalar için önerilerde bulunan Gökhan Erol devletin ihracat yapan firmalara yönelik çeşitli desteklerinin olduğunu ve bunların kullanılması gerektiğini söyledi. Gökhan Erol “Bunun için de Wise TV’den devlet destekleri videosunu izlemelerini öneririm. Bu videoda devlet desteklerinde neler var hepsi anlatılıyor.

Devletin verdiği destekler arasında fuar desteği, yurt dışı pazar araştırma desteği, e-ticaret sitelerine üyelik desteği, yurt dışında marka tescil desteği, tanıtım desteği var. Şirketler bu desteklerin hepsini bir araya getirerek 3 yıllık planlarını yapmaları gerekiyor.” diye belirtti.

Üç yıllık planlarını hazırlayan şirketlerin gezilerini devlet desteğiyle gerçekleştirmelerini tavsiye eden Erol, “Tabi bu gezileri de devlet desteğiyle planlamak lazım. Yani bir proje oluşturduğunuzda üç yıllık planda atıyorum 100 bin dolar dip toplam çıkıyorsa bunu devlet desteğiyle 40, 50 bin dolarlara indirmeniz mümkündür iadelerle.” diye söyledi.

Sektörel fuarların çok önemli olduğunu ve her konuda ayrı ayrı fuarların düzenlendiğini ifade eden Inovakademi Genel Müdürü Gökhan Erol ”Yeni başlayan şirketlere bu fuarları üç yıllık takvimlerine yerleştirerek müşteri ve pazar ziyaretlerini pekiştirerek bir ihracat yol haritası yapmalarını öneriyorum.” diye vurguladı.

Yenilik ve etkinliklerden haberdar olmak için;