İnternet girişimcileri en çok bu hataları yapıyor!

16 Şubat 2015 | Etiketler: , , ,

Dünyada ve Türkiye’de internet girişimleri son yıllara damga vurdu. Her yıl yüzlerce internet projesi doğuyor; ancak bunların çok azı başarıya ulaşıyor. Türkiye’de başarıya ulaşan en önemli e-ticaret projelerinden Yemeksepeti.com’un Kurucu Ortağı Melih Ödemiş, internet girişimcilerinin en çok hata yaptıkları noktaları anlattı.

Girişimciliği özellikle genç kuşak için çok cazip yanlarının olduğunu ifade eden Melih Ödemiş şunları söyledi:

“Girişimciler en çok işi başında hata yapıyor. Girişimci olmaya karar verdikleri an birçoğu için büyük hata oluyor. Bu da neden girişimci oldunuz, sorusuna verdiğiniz cevapla ilgili bir durum. Kısa yoldan zengin olma, şöhret olma gibi hayallerle yola çıkanların başarılı olma ihtimalleri çok düşük. Başarılı olmak için öncellikle doğru bir amaç olmalı. Örneğin, girişimci atıldığı pazarda bir soruna çözüm, bir derde çare olmalı. Girişimci, bir inovasyonu hayata geçirmeli ve bir fırsatı görüp onu doğru bir iş modeliyle sağlıklı bir işe dönüştürme dürtüsüyle hareket etmeli.”

‘Girişimcileri başarıya götüren en önemli unsur doğru motivasyondur’

Girişimciler için motivasyon kaynağının çok önemli olduğunu belirten Ödemiş, doğru motivasyonun girişimciyi başarıya götürebileceğini şu sözlerle açıkladı:

“Sağlıklı olmayan bir motivasyon haline şu örneği verebiliriz: 3 arkadaş okuldan mezun oldunuz. E-ticaret çok popüler, herkes bu işi yapıyor, biz de yapalım, diye düşündünüz. Amcanızın da ayakkabı fabrikası var. Biz de amcamın ayakkabı fabrikasından ayakkabı alıp internetten satalım diye düşündünüz. Ama bu alanda daha önce hiç iş yapmadığınız için tecrübeniz yok. İnternet sitesi kurmayı bilmiyorsunuz. Dışarıdan birinden yardım alırız diye düşüneceksiniz. Bu problemin çözümü sizde yoksa ve kendiniz buna çare olamıyorsanız ne diye girişimci olarak ortaya atılıyorsunuz? Başarılı olmak istiyorsanız tüm süreçlere hakim olmalısınız. Bildiğiniz, tanıdığınız sektörlere girerseniz başarı şansınızı arttırırsınız.”

‘Genç girişimciler fikirlerini paylaşmaktan korkuyor’

Türkiye’de girişimcilerin en sık yaptığı bir diğer hatanın ‘fikrini paylaşmama’ olduğunun altını çizen Ödemiş, genç girişimcilerimizin olgunlaşmamış fikirlerini paranoyak bir ruh hali ve fikrim çalınır korkusuyla kimseye anlatmadığını, bu durumda da fikrin olgunlaşamadığını aktardı. Ödemiş, bu ruh haliyle dolaşan genç girişimcilere şu tavsiyelerde bulundu:

“Fikir tek başına bir şey ifade etmiyor. Güzel bir fikriniz olabilir; fakat bu fikrin iyi bir girişime ve para kazandıran bir iş modeline dönüşmesi uzun bir süreç gerektiriyor. İş fikrinizi doğru zamanda, doğru insanlarla paylaşırsanız fikir olgunlaşır, belki çok farklı bir noktaya evrilerek başarılı bir girişime dönüşebilir. Dolayısıyla fikrinizi insanlarla paylaşın, onlardan geri bildirimler toplayın ve kendinizi sürekli gözden geçirin.”

Melih Ödemiş, son olarak Türkiye girişimcilerinin ortaklık konusunda yaşadıkları tedirginliklerin de onları hataya götürebildiğini dile getirdi. Bazı girişimcilerin ortak almaktan korktuğunu, hisse vermekten çekindiğini söyleyen Ödemiş, “Doğru ortaklık yapısı kuramayan projelerin ömrü uzun olmuyor.” dedi.

Yenilik ve etkinliklerden haberdar olmak için;