‘İnternet girişimleri medyanın demokratikleşmesini sağladı’

İnternet girişimleri medyaya yeni bir boyut kazandırdı ve çok sesliliği sağladı. Hürriyet Gazetesi Yazarı Mehmet Y. Yılmaz internet girişimlerinin medya üzerindeki etkilerini anlattı.

İnternet girişimlerini medyanın demokratikleşmesi diye değerlendiren Hürriyet Gazetesi Yazarı Mehmet Y. Yılmaz “Birincisi demokratikleşme getirdi. Eskiden eski medya düzeninde bir gazete sahibi olmak bir televizyon kurmak normal olarak küçük girişimcilerin bir araya gelmeye kalsa çok sayıda küçük girişimcilerin bir araya gelmesiyle kurulabilecek yapılardı. Tabi yürümezdi de zaten çünkü bu tür denemelerin hepsi de başarısızlıkla sonuçlandı. Sermaye yetersizliği nedeniyle büyük sermaye işiydi. Ama tabi şimdi böyle bir internet sitesi yapmak için akıllı üç dört çalışan, bozuk olmayan bir tane küçük kamera ve bir internet sunucusu yeterli. Bu çok önemli bir şey. Söyleyeceği sözü olan herkesin o sözü söyleyebileceği platform var artık. Demokratikleşme açısından önemli.” dedi.

İnternet girişimlerinin medyayla birlikte eğitime de yeni bir boyut getirdiğini söyleyen Mehmet Y. Yılmaz “Eğitimi dört duvar arasından çıkartıyor. Ben bahçeye meraklıyım mesela bodrumda bir bahçem var. Ağaçlara ne zaman ilaç vermem gerektiğini nasıl uğraşmam gerektiğini çoğu zaman bu tür videolarda konuşan uzmanlardan hareketle yapıyorum aşı bile yaptım. Yabanı bir zeytin ağacına normal bir zeytin ağacı aşısı bile yaptım. Sadece üç dört tane video seyrederek. Bu da toplumun genel olarak eğitimi açısından önemli. Profesyonellerin deneyimlerini birbirlerine aktarmaları çok önemlidir. Bir kurumda bir süredir çalışan insanlar kendilerine o kurumun parasıyla bir tecrübe satın alıyorlar esasen. Bunun içinse harcadıkları şey zamanlarını ve geleceklerini ortaya koyuyorlar. Ama buna karşılık oradan bir ücret alıyorlar ve o ücrette onların bilgiyi satın almasını sağlıyor. Bunun mümkün olan hızla daha çok aktarılması kurumsal açıdan diğer kurumlar açısından da önemlidir. “ diye ifade etti.

İnternet girişimleri sayesinde artık kimsenin her şeyi yeniden keşfetmesine gerek kalmıyor.

Yenilik ve etkinliklerden haberdar olmak için;