İş dünyasında başarıyı yakalamanın püf noktaları

27 Mart 2015 | Etiketler: , , ,

Dry Clean Express Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Avşar, iş dünyasında başarılı olabilmenin koşullarını anlattı.

İş dünyasında başarılı olmak için öncelikle ciddi bir donanıma sahip olmak gerektiğini ifade eden Fatih Avşar, “Temelinde bilgi olan bütün donanımlar disiplinli çalışmayla kazanılır. Disiplinli çalışma da kişiliğin etkinliğiyle mümkün olur. Disiplinli çalışma başkalarının zorlamalarıyla gerçekleşmez ancak öz disiplinle gerçekleşir. Başarılı olabilmek kişinin yapma arzusu, yapabilme gücü uygun düzeyde ve uygun zamanda olursa başarı gerçekleşebilir.” dedi.

İnsanın yapabilme gücünün her zaman aynı seviyede olamayacağını söyleyen Avşar, “Bu anlamda yeri geldiğinde gevşeme ve rahatlama tekniklerine başvurulmalıdır. Zaten doğru bir çalışma modelinde dinlenmeye ve eğlenmeye de yer verilir. İnsana durup dinlenmeden sürekli çalış demek, haksız yere eleştirmek, küçümsemek, aşağılamak karşıdaki insanın yapabilme gücünü, kendine olan inancını zedeler.” diye konuştu.

“Başarılı olmanın bir diğer koşulu da değerlendirmedir,” diyen Avşar, şunları söyledi:

“Kişiler kendi durumlarını iyi değerlendirebilmelidirler. Kendini değerlendiremeyen biri ne istediğini bilemez, donanımını kavrayamaz ve yapabilme gücünü ölçemez. Böyle bir durumda da hep başkaları tarafından değerlendirilmek durumunda kalır. Bu da kişinin kendine olan güvenini olumsuz etkiler.

Bu durumda onu hep başka birinin değerlendirmesi gerekir ki bu da öz güven eksikliğidir. Kişilik gelişimi eksik sorumluluk ya da sorumluluk alamayan kişiler kendilerini değerlendiremez. Bu durumda hep başkalarının ne dediğine bakılır ki bu da insanı basit bir araç durumuna düşürür. Bu konu başkalarının başarısını ya da başarısızlığının en önemli nedenleridir.”

Yenilik ve etkinliklerden haberdar olmak için;