İthalata yeni başlayan firmalara öneriler

Inovakademi Genel Müdürü Gökhan Erol, ithalat yapmak isteyen ya da ithalata yeni başlayan firmalara çok önemli tavsiyelerde bulundu.

“İthalat yapmak isteyen firmalar mevzuatı iyi bilmeliler ve gümrük denetimlerine çok dikkat etmeliler. Gümrük denetimi dendiğinde akla ilk vergiler gelir. Vergiler önemli ama işin arka boyutu çok daha önemli. Yani iş sadece vergiyle bitmiyor”

“Öncelikle hangi denetime tabi olacağınızı öğrenmek için ürünün Gümrük Terfi İstatistik Pozisyonu (GETİP) numarasını tespit etmek gerekiyor. GETİP numarasını tespitini doğru yapabilmek için bir gümrük müşavirine başvurmalısınız. Gümrük müşaviri de bunun için sizde numune, katalog ya da teknik bilgi isteyebilir. GETİP numarasının doğru tespiti için bu aşama çok önemlidir”

GETİP neden önemli?

“GETİP numarası öncelikle bizim ürünümüze uygulanacak vergi hadlerini söylüyor. İthalatta gümrük vergisi, KDV,ÖTV gibi 20-30 civarında vergi söz konusu olabiliyor. GETİP numarası olmadan ne kadar vergi ödeyeceğinizi, ne tür denetimlere tabi olacağınızı bilemezsiniz”

“İthal edeceğiniz bazı ürünler TSE gibi kurumların denetimine tabi tutuluyor. Yine Avrupa Birliği uyum yasaları çerçevesinde ithal edeceğiniz elektronik cihazlar Conformite Europeenne (CE) tarafından onaylı olmak zorunda”

“Gerekli belgelerin temin edilmesi ve finansal hazırlıklarınızı önceden yaparsanız başarılı ve sorunsuz bir ithalat gerçekleştirebilirsiniz”

Yenilik ve etkinliklerden haberdar olmak için;