• 1360 WISE
  • 5087 VİDEO
  • 9800 TAKİPÇİ

KAÇUV Eğitim ve Gönüllü Koordinatörü Aslı Yurtsever, Kanserli Çocuk Ailelerini Bilgilendirme Portalı’nı ve ailelere tedavi sürecinde yapılması gerekenleri Wise TV’ye anlattı.

Yurtsever, “Kanserli Çocuk Ailelerini Bilgilendirme Portalı, MAPFRE Vakfıyla birlikte oluşturduğu bir proje. Bu proje kapsamında bilgilendireceğimiz portal olacak ve portal aracılığıyla kanserli çocukların aileleri, çocuklarının tedavi süresince ihtiyaç duyabilecekleri her türlü bilgiye ulaşabilecek. Bu proje kapsamında içeriğin detaylıca belirlenebilmesi için öncelikli olarak ihtiyaç analizi yaptık. Bu ihtiyaç analizimizi hem online olarak hem de vakfın hastanelerde çalışan personellerin desteği ile ailelerle yüz yüze görüşme fırsatı bulduk.

Bugün itibariyle ulaştığımız rakam 230. Anketlere baktığımızda yarısının doktorlardan, hemşirelerden, hasta yakınlarından yarısının da bu konuyla ilgili vatandaşlardan oluştuğunu söyleyebiliriz. Bu döküm aracılığıyla da ailelerin çoğunluklu olarak tedavilerin sosyal boyutlarla ağırlıklı olarak görüldüğünü buna ek olarak da hastalıkla ilgili başlıkların öncelikli olarak yer aldığını söyleyebilirim. Önemsediğimiz diğer bir nokta da ailelerin ulaşabileceği bilgilere tek bir kaynak sağlamak. En doğru bilgiye ulaşabileceği kaynakları onların da anlayabileceği bir dilde yansıtmak istiyoruz.

Kanserli Çocuk Ailelerini Bilgilendirme Portalı’nda bilgilendirme amaçlı bu alanda çalışan doktorların psikologların vs. videolar olacak. Buna ek olarak da okuma metinleri olacak. Bir diğer istediğimiz başlık da özel bazı alanlarda grafikli videolarla ailelere bu süreci anlatabilmek. Son başlığımız da canlı seminerler olacak. Ailelerle uzmanları eş zamanlı bir araya getirebileceğimiz farklı seminerler de koordine etmek istiyoruz. Böylelikle aileler konuyu uzmanından dinleyebilecek ve akıllarına takılan soruları sorabilecek. Herkes portala basit bir üyelik sistemiyle erişebilecek. Posta araçları ya da sosyal medya araçları ile portala giriş sağlayabilecekler” dedi.

Diğer Videolar

Siz de Wise.TV'de yerinizi alın!