Kent yaşamını kolaylaştıran akıllı kent teknolojileri

Kentlerin dönüşümünü, ulaşımı ve haberleşmesi gibi konularda insan yaşamını kolaylaştırmaya yönelik bir çok çözüm geliştiriliyor. Akıllı kentlerin öncü markalarından Sampaş’ın Genel Müdürü Şekip Karakaya, hangi teknolojilerin kent yaşamını kolaylaştıracağını hakkındaki görüşlerini Wise. TV kameralarına anlattı.

Sampaş Genel Müdürü Şekip Karakaya hayatımızı kolaylaştıran teknolojiler için “Siz kendi açınızdan bakarsanız ulaşım için geliştirilmiş teknolojilerin sizin hayatınızı kolaylaştırdığını düşünebilirsiniz. Bir sağlık sorunu yaşadığınızda, sağlık sorununu çözmek için karşınıza çıkan engellerin yok edildiğini düşünün iyi bir teknolojik yapıyla çok çabuk ulaşabildiğiniz bir sağlık sistemi iyi bir tanı, devamında iyi bir tedavi, onun için gerekli ilaç sistemlerinin bilgisayarda üretildiği bir yaklaşım.” dedi.

İnsan hayatını etkileyen hangi alanlar varsa o alanlar için geliştirilmiş teknolojilerin insan yaşamını daha kolay bir hale getirdiğini söyleyen Şekip Karakaya, “Evinizden çıkarken semtinizden geçecek otobüsün hangi dakika hangi saniyede o durağa varacağını biliyorsanız telaşınız kalmıyor, hazırlıklarınızı ona göre yapıyorsunuz yürüme mesafenizi hesaplıyorsunuz yani farkındaysanız ben size basit şeyler söylüyorum. Hayatı kolaylaştıracak basit şeyler” derken “mükemmel basitin altındadır.” diye ekledi.

Yenilik ve etkinliklerden haberdar olmak için;