Mülakatlarda beden dili ve imajın önemi

Kariyer.net İnsan Kaynakları Direktörü Eda Kartal Özer, iş görüşmelerinin kaderine etki edebilecek beden dili mesajları hakkında tavsiyelerde bulundu.

İnsan kaynakları yöneticilerinin, adayın görüşmeye girmesiyle görüşmeden çıkması sürecinde adayın beden diline dikkat ettiklerini belirten Eda K. Özer, “Aday ilk karşılamada görüşmeyi yapan yönetici ile göz göze gelerek sıkı bir şekilde el sıkışmayla görüşmeye başlamalı. Bu şekilde karşısındakine öz güvenini ve istekliliğini hissettirmiş olur. İlk karşılaşmada gülümseyen bir yüz, orada bulunduğunuza dair bir mutluluk belirtisi karşı tarafta olumlu bir etki bırakacaktır.” dedi.

Mülakat esnasında mümkün oldukça beden dilimize dikkat etmemiz gerektiğini söyleyen Özer, “Bazı beden dili hareketlerimiz biz farkında olmadan karşı tarafa bir mesaj gönderir. Bu mesajlar da karşı tarafta bir imaj oluşturur. Bu nedenle mümkün oldukça el kol hareketlerimize dikkat etmeliyiz. Örneğin, çok fazla el kol hareketi karşı tarafın dikkatini dağıtabilir. Ya da örneğin, kollarınızı önden bağlamanız savunmaya geçtiğiniz anlamına gelebilir. Konuşurken sürekli karşı tarafın gözlerine bakarak anladığınıza dair mimikler yapmanız yararınıza olacaktır.” şeklinde konuştu.

Yenilik ve etkinliklerden haberdar olmak için;