• 1360 WISE
  • 5087 VİDEO
  • 9800 TAKİPÇİ

Etkin Proje Makina Otomotiv Grubu Direktörü Güray Gözaçan otomotiv yan sanayinde gerçekleştirilen ar-ge’nin çalışmalarının ne yönde ilerlediğini Wise TV’ ye değerlendirdi.

Otomotiv yan sanayi ar-ge çalışmalarında temel yaklaşımın müşteri isteklerine göre hareket etmek olduğunu söyleyen Gözaçan söz konusu müşteri beklentilerinin, pazara sürülecek yeni araçlarla ilgili yeni ürünler ve komponentlerin otomobillere entegre edilebilmesi için ana sanayiden yan sanayiye bir geliştirme yapılması yönünde olduğunu ifade etti.

Gözaçan mevcut ar-ge çalışmalarında yan sanayi faaliyetlerinin ana sanayi temel beklentilerini asgari derecede yerine getirdiğini vurgulayarak tasarım odaklı faaliyetlerin çok fazla olmadığını, daha çok hazır gelen tasarımların imalatının yapılması, üretim ve testlerin gerçekleştirilmesi odaklı çalışmalar yapıldığını söyledi. Gözaçan ayrıca Türkiye’de ar-ge çalışmalarını müşteri isteği odağından çıkararak araştırma geliştirme içeriklerini arttırıp, elde ettikleri bilgi birikimiyle beraber daha katma değerli ürün geliştirmeye yönelen firmaların da bulunduğunu, söz konusu firmaların böylece müşteri beklentisini önceden tahmin edebildiklerini sözlerine ekledi.

Diğer Videolar

Siz de Wise.TV'de yerinizi alın!