Çin, Hindistan, Brezilya gibi ülkeler özel sermaye fonları için hala cazip mi?

Globalturk Capital Kurucu ve Yönetici Ortağı Barış Öney, özel sermaye fonlarının son yıllarda yatırım yaptığı ülkelerdeki son durumu değerlendirdi.

“Özel sermaye fonları bugüne kadar yükselen pazarlara yoğun ilgi gösterdi. Çin, Hindistan, Rusya, Brezilya, Türkiye ve Ortadoğu pazarlarına önemli ölçüde yatırım yaptılar. Ancak son yıllarda bu pazarlarda çeşitli sıkıntılar yaşanmaya başladı.
Çin uzun zamandır yüzde 10 büyüme hızıyla ciddi bir gelişme sağlamaktaydı. Fakat son yıllarda Çin’in büyüme hızı yüzde 5 seviyelerine kadar düştü. Çin’deki bu gerileme özel sermaye fonlarının yatırımlarından çıkışlarını güçleştirdi. Bu nedenle özel sermaye fonları Çin’e eski iştahla gelmiyor. Hindistan’a baktığımızda benzer sorunların orada da yaşandığını görüyoruz.

Çin’deki gerileme diğer gelişmekte olan pazarları da ciddi anlamda etkiledi. Örneğin, Çin’de artan işçilik maliyetleri, üretimini önemli ölçüde Çin’e kaydıran Brezilya’daki maliyetleri de etkiledi. Dünya böyle birbiriyle içiçe bir hal aldı.

Gelişmekte olan ülkeler eskisi gibi hızlı büyümeye devam edemeyecekler. Bu tablo karşısında da özel sermaye fonları Çin, Hindistan, Brezilya ve Rusya’ya yatırım yapmaya devam etseler de eski iştahla yatırım yapmayacaklar.”

Yenilik ve etkinliklerden haberdar olmak için;