Özel Sermaye Fonları Türkiye’ye yatırım yapmaya devam edecekler mi? Neden?

Globalturk Capital Kurucu ve Yönetici Ortağı Barış Öney, özel sermaye fonlarının Türkiye konusunda nasıl tavır alacaklarını değerlendirdi. Bundan sonra yatırımlar artacak mı, yoksa azalacak mı?

“Türkiye son 10 yılda çok önemli aşamalardan geçti. Son günlerde de birtakım politik, ekonomik sıkıntılar söz konusydu. Mart sonu itibariyle, yerel seçimin ardından belirsizlikler büyük oranda ortadan kalktı. Önümüzde 2 önemli seçim daha var. Fakat bu seçimlerin yatırımcıların nezdinde ciddi bir etki yaratacağını düşünmüyorum.

Batı Avrupa, Hindistan ve Çin arasında, Türkiye dışında bu kadar güçlü bir üretim ve servis hizmeti sunabilecek başka bir ülke yok. Dolayısıyla Türkiye bu anlamda çok önemli bir pazar. Sadece pazar da değil aynı zamanda önemli bir üretim ve servis üssü.

Bundan 10 yıl önce Türkiye’deki yabancı şirket sayısı 5 bin civarındayken bugün bu sayı 40 bine yaklaştı. Son 7 yılda Türkiye 130 milyar dolar doğrudan yatırım aldı. Bunun 15 milyar doları özel sermaye fonu. Ancak son yıllarda Türkiye cazibesini kaybediyor.Yatırımcı tarafında Türkiye’nin eski cazibesini yitirdiği hissiyatı var. Buna rağmen Türkiye yatırım almaya devam ediyor. Önümüzdeki seçimlerin de çok büyük etki yaratmayacağını varsayarsak özel sermaye fonları gelmeye devam edecektir. Son 2 yılda bile 30’un üzerinde özel sermaye fonunun geldiğini görüyoruz. Bu da Türkiye için önemli bir rakam”

Yenilik ve etkinliklerden haberdar olmak için;