Şirketler işe alım yaparken en çok hangi yöntemleri kullanıyor?

Şirketlerin en önemli kaynağı olan insanlar için ilanların teknolojiyle birlikte nasıl değiştiğini ve yeni nesil insan kaynaklarında portalların yerini Globalcv Müdürü Ertan Kirik anlattı.

Ertan Kirik sözüne eskiden beri şirketlerin en önemli kaynağı insandı diyerek başladı “Modern teknolojiyle birlikte bilişim internet bu işte en önemli kaynaklardan biri haline geldi. İnsan kaynakları portalları eski kaynaklar öyle çekirdekten yetiştirme tanıdık eş dost tavsiyesiyle eleman bulmanın dışında artık yüzde kırk, yüzde ellilere varan ki Türkiye bu alanda en önde gelenlerden bir tanesi yapılan araştırmalara göre insan kaynaklarından elde eder hale geldiler.”

Klasik yöntemlerden gazete ilanlarının giderek azalmaya başladığını ifade eden Ertan Kirik “Gazete ilanları artık olmaya mahkum hale geldi. Bu alanda hizmet veren gazeteler dergiler giderek azalıyorlar. Bu anlamda portallar şu an en yoğun anlamlarda kullanılanlar. Ama tabi her alanda çözüm oluyor bu özellikle orta ve üst yüzey pozisyonlarda insan kaynakları portalları yerine danışmanlık firmaları beyin avcısı dediğimiz kurumlar ve kişiler bu alanda hizmet verir hale geliyorlar. O da bu tür firmaların daha çok bu tür pozisyonlar için tercih ettiği yöntemlerden bir tanesi.” dedi.

Büyük firmaların genç yetenekleri okul yıllarındayken fark etmeleri ve keşfetmeleri gerektiğini vurgulayan Globalcv Müdürü Ertan Kiril “Şirketler kendi bünyelerinde öğrencilere staj yaptırtmalı tanımalı ve seçtikleri uygun buldukları her adayı her yönüyle hem beceri hemde kurum kültürüne en başarılı buldukları adayları iş almalı en geçerli yöntem budur bana göre. Dünyaca ünlü bütün kurumların nesilden nesile bu şekilde işe alım yapılmıştır. Geçmiş kurumların üst yüzey yöneticilerine baktığımızda bizim işte en iyi tanıdığımız Muhtar Kent, Coca Cola’nın CIO’su bunun hemen hepsi bu şekilde mezun olduklarından sonra ilk işleridir ve ya stajyerliklerini bile orada yapmış kişilerdir.” diye vurguladı.

Yenilik ve etkinliklerden haberdar olmak için;