• 1360 WISE
  • 5087 VİDEO
  • 9800 TAKİPÇİ

Duayen gazeteci Hakkı Öcal, sosyal medyada var olan markaların başarı kriterlerini değerlendirdi. Sosyal medyada başarıyı belirleyen kriterleri anlatan Öcal, sosyal medya performanslarını ölçümlemek isteyen markalar için önemli açıklamalarda bulundu.

Marka sosyal medya iletişim stratejisini marka bilinirliği üzerine kurgulamışsa bu alanda başarı ölçütü de marka bilinirliğinin ne kadar arttırıldığına bakılmalıdır” diyen usta gazeteci sosyal ağları satış odaklı kullanan markalar için ölçümlemenin çok daha kolay olduğunu ifade ederek şunları söyledi:

“Sosyal ağları direk satışa yönelik kullananlar için başarıyı ölçmek daha kolay. Günün sonunda satış rakamlarına bakar ve ne kadar başarılı olduğunuzu ölçümleyebilirsiniz. Ancak sosyal ağları bu şekilde kullanan çok marka yok. Sosyal ağlar marka bilinirliğini arttırmak ve marka imajını güçlendirmek için kullanılıyor. O nedenle markanın sosyal ağlardaki başarısını net rakamlarla ölçümlemek zor. Ancak bu konuda geliştirilen yöntemler var. Kullanıcı geri bildirimleri üzerine kurulan algoritmalar ile sosyal ağlardaki yorumlar doğrultusunda başarı ölçümlenebiliyor. Örneğin, Coco Cola hakkında sosyal ağlarda ne kadar yorum var ve bu yorumların ne kadarı olumlu.

Bir İngiliz firması 48 dilde müspet ve menfi kelimeler ayrımı yapmış. Gelen yorumlardaki müspet ve menfi kelimeleri sayarak gelen yorumların olumlu olup olmadığını tespit ediyorlar. Son günlerde bir kriter olarak değerlendirilen olumlu referanslar başarı konusunda belirleyici oluyor. Dolayısıyla sosyal medyada başarılı olmak çok satmak ya da çok tanınmak değil, önemli ola aldığınız olumlu yorumlardır.”

Diğer Videolar

Siz de Wise.TV'de yerinizi alın!