Stratejik İnsan Kaynakları Planlamasının şirketler için önemi

Sinpaş Holding İnsan Kaynakları ve Stratejik Planlama Grup Başkanı Abdurrahman Baş, şirketlerin neden insan kaynakları planlamasına ihtiyaç duyduklarını Wise Tv’ye anlattı.

Abdurrahman Baş, “Bütün şirketlerin bir stratejik planı olmalı. Eğer şirketinizin stratejik planı yoksa öncelikle o düzeyde bir danışmanlık alınmalı. Stratejik plan var; ancak insan kaynakları planlaması yapma konusunda şirkette bir deneyim yoksa bu konuda da uzman bir İK danışmanından stratejik insan kaynakları planlaması danışmanlığı alınabilir” dedi.

Planlamada dikkat edilmesi gereken hususlar neler?

“Özellikle şirketin neyi başarmak istediği ve bunu başarırken ne tür yetkinliklere, teknik ve davranışsal yetkinliklere ihtiyaç duyacağı net olarak masanın üstüne konulmalıdır. Ve bu nitelikleri öncelikle içerideki insan kaynakları envanterimizde var mıdır, yok mudur, bunun bir kontrolünün yapılması lazım. Eğer yoksa dışarıdan temini yoluna gidilmeli. İşin bu teknik ve davranışsal boyutu tamamlandıktan sonra kişi sayısı aşamasına geçilmeli. Önemli olan bu sıralamayı takip etmektir.”

Yenilik ve etkinliklerden haberdar olmak için;