Türkiye 2023 yılında 500 milyar dolar ihracat hedefine ulaşabilir mi?

Inovakademi Genel Müdürü Gökhan Erol yanıtladı: Türkiye 2023 yılında 500 milyar dolar ihracat hedefine ulaşabilir mi?

“Hükumet birtakım hedefler koyuyor. Bunlardan en önemlisi de 2023 vizyonunda 500 milyar dolar ihracata ulaşmayı planlıyoruz. Peki, bu hedef gerçekçi mi? Ya da 500 milyar dolar gerçekten bir hedef mi?

Hükumet sözcülerinden zaman zaman bizzat Başbakan’ın ağzından bu hedefi bu rakamları işitiyoruz. Bu hedef nasıl oluşturuldu? Bu vizyonun nasıl bir planlaması var? Bunların detaylarını bilmiyoruz. Ben bununla ilgili küçük bir araştırma yaptım ve bakın nasıl bir sonuç ortaya çıktı.

Cumhuriyetin ilan edildiği yıldan 2023 yılına kadar ihracat artışlarının kümülatif ortalamasını aldım. Bu rakamlara Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) internet sitesinden ulaşabilirsiniz. Bu rakamların kümülatif ortalaması sonucunda yüzde 11,6 gibi bir rakama ulaşıyorsunuz. Bu rakam şunu ifade ediyor: İhracatı kendi haline bıraksanız dahi 2023 sonunda 500 milyar dolara ulaşırız.

Bunu herkes test edebilir. Bir Excel tablosu açarak bir sütuna yılları yazıyoruz diğerine de yıllık ihracat oranlarını. 2013’ten 2023’e kadar olan her yıl için yüzde 11,6 büyütün ve ortaya çıkan rakamı görün. Ortaya 500 milyar doların da üzerinde bir rakam çıkıyor.

500 milyar hedefi ulaşılamayacak bir hedef değil. Zaten ihracatımızı kendi haline bırakırsak 500 milyarın üzerindeki bir rakama ulaşacağız. Hedef koyuyorsanız 600 ya da 700 milyar dolarlık ihracat hedefi koymalısınız. O zaman gerçek bir hedef olur. O zaman daha anlamlı bir hedef olur”

Yenilik ve etkinliklerden haberdar olmak için;