• 1401 WISE
  • 5183 VİDEO
  • 9800 TAKİPÇİ

Türkiye Bilişim Derneği İstanbul Şube Başkanı Ahmet Tosunoğlu, Wise TV’ye konuştu. Türkiye Bilişim Derneği’ nin kim olduğunu, ne zaman kurulduğunu, bu zamana kadar neler yaptığını ve neler yapmayı planladıklarını Wise.TV’ye anlattı.

Türkiye Bilişim Derneği, Türkiye’nin ilk bilgisayar mühendisliği profesörlerinden Aydın Köksal tarafından kurulmuş bir dernektir, diyen Tosunoğlu, “aynı zamanda dil bilimci olan Aydın Köksal, günümüzde kullanılan yazılım, donanım, veri tabanı, bilgisayar gibi binlerce terimi Türkçe’ye kazandırmıştır” dedi.

Türkiye Bilişim Derneği’nin 7 farklı bölgede şubesi ve 13 şehirde il temsilciliklerinin bulunduğunu belirten Tosunoğlu, üniversitelerde de genç yapılanmalarının olduğunu sözlerine ekledi. En büyük şubelerinin İstanbul olduğunu söyleyen Tosunoğlu, İstanbul şubesinin 18 yıldır faaliyette olduğunu ve 2600 üye sayısına ulaştıklarını aktardı.

Tosunoğlu, “Türkiye Bilişim Derneği 1994 yılında, Bakanlar Kurulu kararıyla kamu yararına çalışan dernekler statüsüne kabul edildi. Dolaysıyla tabi bizim kamu yararına çalışan dernek statümüz de var. Amacımız toplumun her kesiminden üye olan bir yapıyla bilişim kültürünü, bütün topluma yaymak ve bu alanda farkındalık oluşturmak’ şeklinde konuştu.

Diğer Videolar

Siz de Wise.TV'de yerinizi alın!