Türkiye veri merkezi pazarı, diğer ülkelere kıyasla hangi düzeyde bulunuyor?

Zenium Türkiye Ülke Müdürü Aslıhan Güreşcier, Türkiye veri merkezi pazarını diğer ülkelerle kıyaslayarak Wise TV aracılığıyla değerlendirdi.

Türkiye pazarının Frankfurt’la ya da Londra ile kıyaslandığında şu anda çok küçük bir pazar olduğunun altını çizen Güreşcier, şunları söyledi:

“Bizim dünyamızda pazar yapısını elektrik yükü açısından değerlendiriyoruz. Çünkü Zenium toptan satış işi yaptığı için aylık, yıllık elektrik yükü açısından büyümeler bizim için  anlam ifade ediyor.  Baktığımız zaman Londra uzun bir zaman durgun bir dönem yaşamış olmakla beraber, veri merkezi tarafında oldukça büyük pazarlar olan Frankfurt ve Amsterdam’ı 2015 yılında sollayıp, inanılmaz bir büyüme ve kapasite artışı yakaladı. Dolayısıyla bir kere Londra’yı ayrı bir yere koymak lazım. Frankfurt’a döndüğümüz zaman, Frankfurt’u elektrik yükü büyümesi açısından Türkiye pazarı ile kıyasladığımızda yıllık 2 veya 2,5 katı kadar daha fazla büyüdüğünü görüyoruz. 2015 yılında Türkiye pazarında büyüme beklentimiz 3,5- 4 KW’lar seviyesinde fakat bunun bir miktar altında kaldı, çok fazla proje yoktu. Bu bir açıdan pozitif olabilir çünkü 2016’da çünkü ertelenen ve yapılmayan projelerin hayata geçirileceğini düşünebiliriz. Frankfurt’a baktığımız zaman  bu rakam 10 – 12’ler seviyesinde, bu da  Türkiye pazarının minimum 2 katı gibi bir rakam veriyor bize. Türkiye’de bizim gibi tesislerin salonlarını vermeye başlaması, tüketmeye başladığı elektrik yükü, verdiği metrekarenin büyümesi kapasiteyi arttıracak. Ayrıca büyük veri merkezi ihtiyacı olan finans kurumlarının, bankaların veri merkezlerini hayata geçirmeleriyle ya da bizim gibi operatörlerden kapasite kullanmalarıyla hareketlenme  artacak. Bir noktada Avrupa pazarını yakalayacağımızı düşünüyoruz ama bunun için önümüzde bir miktar daha zaman var.”

Yenilik ve etkinliklerden haberdar olmak için;