Türkiye’de bilişim sektörünün gelişimi için nasıl bir yol izlenmeli?

13 Aralık 2013 | Etiketler: , , , ,

Infonet Genel Müdürü Taner Özdeş yanıtladı: Türkiye’de bilişim sektörünün gelişimi için nasıl bir yol izlenmeli?

“Bilişim sektöründe uluslararası bir markamız yok. O nedenle Türkiye’nin öncelikle bu alanda öncü markalara ihtiyacı var. Bu anlamda Türk markaların yatırımlarını arttırmayı ve onların global markaya dönüşmesini sağlamak amacı taşıyan Turquality sadece fiyat avantajı için değil stratejik olarak da değerlendirilmeli.

Türkiye’de özellikle bilişim sektöründe dünya markası yaratmak istiyorsanız çok daha ciddi projelere, çalışmalara ihtiyaç var. Türkiye uluslararası markalarını yaratamaz ise bu alana yapılan yatırımların geri dönüşü olmaz. O nedenle öncelikli hedef kendi markalarını yaratıp bu markaların küresel pazarda rekabet edebilir pozisyona ulaştırmak olmalıdır.

Dünyanın gelişmiş ülkelerinde özellikle Amerika’da, Ar-Ge ve inovasyon üniversitelerde yapılıyor. Üniversitelerin yaptığı çalışmalar da iş dünyasını besliyor. Türkiye’de gelecekte güçlü bir ekonomi olmak için devlet-üniversite-özel sektör iş birliği modelini hayata geçirmeli. Şu durumda firmaların kendi başlarına Ar-Ge yapabilmeleri için çok büyük bir yatırım yapmaları gerekiyor. Bu da risk ve büyük bir sermaye anlamına geliyor. Bunu yapabilecek çok az firma var. Bu ancak devletin koyduğu hedeflerle ve devlet destekleriyle mümkün olabilir.

Türkiye’nin Ar-Ge ve destek konusunda attığı adımlar çok yetersiz. Bu tür projeler Turquality olarak kalmamalı. Devlet bu tür programların takipçisi olmalı. Bilişim sektörü tek başına bir dünya markası yaratamaz. Çünkü bu alanda bir dünya markası yaratmanın markalaşma, pazarlama, üretim gibi birçok ayağı var. Tüm bu süreçlerde devletin ciddi anlamda desteği gerekiyor. Bilişim sektörü tek başına itici bir güç olamaz”

Yenilik ve etkinliklerden haberdar olmak için;