“Türkiye’de ekonomik veriler kadar dış etkenler etkili”

26 Temmuz 2013 | Etiketler: , , ,

Mondi Grup Muhasebe ve Pazarlama Müdürü Murat Tül, ”Ekonomik verilerin etkisini önemsemeliyiz, ama özellikle Türkiye şartlarında bütün kararlarımızı da sadece ekonomik veriler üzerinden yürütemeyiz. Türkiye gibi ülkelerde ekonomi dışında politik konjoktörün getirdiği bazı değişkenler de var. Bunların etkisi en az ekonomik veriler kadar etkin rol oynuyor.” diye konuştu.

Tül sözlerini şöyle sürdürdü:

”Bunun yanı sıra Türkiye’de beklentiler de gerçek veriler kadar etkili. Bu durumun düzelmesi ise Türkiye’nin gelişmiş ülkeler sınıfına girmesiyle mümkün olabilir.

Türkiye’de bu spesifik duruma rağmen, belli verilerde bir ölçüde istikrarlı rakamlara ulaşıldı. İstikrarlı büyümeler sağlanıyor; ama şu dönem Türkiye’nin aslında bu istikrarı ne kadar sürdüreceğini test ettiği bir dönem olacak. Bu testten Türkiye başarılı çıkarsa gidilecek nokta çok daha olumlu olur. Ve yukarıda da belirttiğimiz gibi Türkiye’nin gelişmiş ülkeler sınıfına dahil olması ile birlikte gerçek veriler üzerinden değerlendirmeler yapmak daha kolay olur.

Ancak bu test ortamı başarısız olursa Türkiye, bundan yaklaşık 15 yıl önceki sıkıntılarını belki büyük ölçekte olmasa bile tekrar yaşayabilir.

Bu kaygı piyasalarda da var. Ancak piyasalar da bu yeni durumu “bekle gör” düşüncesiyle test etmeye çalışıyor.”

Yenilik ve etkinliklerden haberdar olmak için;