Y kuşağı yönetici olduğunda neler değişecek?

Telenity İK Danışma Uzmanı Ece Çavuşoğlu, Y Kuşağının yönetici olması ile iş hayatında daha esnekliğin sağlanacağını ve freelance çalışma koşullarının oluşacağını belirtti.

Y Kuşağının yönetici olmasıyla beraber işlerin daha fazla sonuç odaklı ilerleyeceğini söyleyen Danışma Uzmanı Ece Çavuşoğlu “Kurum kültürü daha esnek ve daha farklı olacak. Kişiler daha fazla sonuç odaklı çalışıyor olacak ve yöneticiler muhtemelen hedefleri söylüyor olacaklar. Bir daha üst yüzey görevleri söyleyecekler bu hedeflere ulaşmak için kendi takım birimleri neler yapmalı bunu söyleyecek ve herkese bireysel hedeflerini dağıttıktan sonra aslında yalnızca sonuca bakıyor olacak.” dedi.

Çalışanları işi yaparken kurumun belirli başlı kayidelerine uyduktan sonra süreç ile ilgili işi tamamen çalışana bırakıyor olacaklarını söyleyen Ece Çavuşoğlu “Lokasyondan uzak  bir çalışma ortamı olacak örneğin Türkiye’de ki bir çalışan örneğin Amerika’da ki ofise bağlı oluyor olacak ki şuan da da bu tarz çalışma matrix yapıları mevcut. Belki ilk yöneticinizle yalnızca senede iki üç defa bir araya geleceksiniz yüz yüze konuşuyor olacaksınız. Onun haricinde sürekli internetten bağlanarak konuşuyor olacaksınız mail trafiği çok fazla olacak. Lokasyondan çalışma ofislerinden bağımsız olarak çalışıyor olacak kişiler. Freelance çalışmalar daha fazla olacak yine dış kaynak kullanımı çok fazlalaşacak.” diye belirtti.

Ece Çavuşoğlu yetenekli kişilere ulaşmanın daha zor olacağını ve iş kollarının çok hızlı büyüyeceğini, eğitim geliştirme faaliyetleri bu anlamda çok önem kazanacağını söyledi ve ekledi “Şuanda da zaten firmaların yavaş yavaş deneme olarak yaptığı esnek çalışma saatler, evden çalışma programı gibi programlar daha fazla önem kazanıyor.”

Günümüz kurumlarında bulunan organizasyonel hiyarerşi Y kuşağı için önemini kaybedeceğini söyleyen Telenity İK Danışma Uzmanı Ece Çavuşoğlu “Organizasyonel hiyarerşi Y kuşağı için anlam ifade etmeyecek ve bundan kurtuluyor olacak. Daha fazla matrix yapıda organizasyonel oluyor olacak.” diye vurguladı.

Yenilik ve etkinliklerden haberdar olmak için;