• 1360 WISE
  • 5087 VİDEO
  • 9800 TAKİPÇİ

Globalturk Capital Kurucu ve Yönetici Ortağı Barış Öney, yabancı doğrudan yatırımcıların ortaklık yapabilecekleri Türk şirketlerinde aradıkları özellikleri anlattı.

Yabancı yatırımcıların öncelikle kendilerine karşı dürüst ve şeffaf olunmasını beklediğini söyleyen Barış Öney sözlerine “Dürüstlük ve şeffaflıktan sonra yatırımcının baktığı şey büyüyen pazarda büyüyen şirketler oluyor. Buna dikkat ediyorlar çünkü yatırım yaptıkları zaman bir kaynak daha da büyütebilsinler veya daha hızlı büyütebilsinler.” diye devam etti.

Yatırımcıların özellikle şirketlerin bulunduğu sektörü ve sektörde ki konumlanmalarını da incelediklerini söyleyen Barış Öney “Şirketin sahiplerinin kendileriyle aynı düşüncede aynı amaç doğrultusunda bir birliktelik yapabiliyor olmaları önemli, şirketin şeffaf halde yatırımcı tarafından algılanması ve bunun gibi kriterler bu gibi ortaklıklarda ön plana çıkıyor.” dedi.

Globalturk Capital Kurucu ve Yönetici Ortağı Barış Öney yatırımcıların ikinci aşamada beklediklerinin makul bir fiyat olduğunu söyledi ve ekledi “Yatırımcıların ikinci aşama olarak beklentisi her iki tarafında kabul edebileceği makul fiyattan bu işlemin yapılması. Makul olmayan fiyatlar yabancılara söylendiği zaman zaten geri kalan bir konuya bakmaları mümkün değil böyle durumlarda sadece teşekkür ediyorlar ve ilgilenmiyorlar. Ama makul bir fiyat, şeffaf bilgiler, iyi hazırlanılmış bir dökümantasyon ve doğru bir aracı bir danışanla yaklaşıldığı zaman her zaman için bu yatırım fırsatlarını değerlendiriyorlar. Mevcut şirketin ortaklarıyla da aynı amaç doğrultusunda bir birliktelik yapabiliyorlarsa bunu memnuniyetle gerçekleştiriyorlar.” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Diğer Videolar

Siz de Wise.TV'de yerinizi alın!