Yurt dışında ortaklıklar gerçekleştirmek isteyen firmalar ne yapmalılar?

Inovakademi Genel Müdürü Gökhan Erol yanıtladı: Yurt dışında ortaklıklar gerçekleştirmek isteyen firmalar ne yapmalılar?

“Son 10 yılda çok önemli özelleştirmeler yaşandı. Bu durum da yabancı yatırımcıların Türkiye’ye yoğun bir ilgisi olduğunu gösteriyor. Yabancı yatırımcıların bu ilgisi yerli firmalar için önemli bir fırsat. Özellikle yabancı şirketlerle strateji partnerlik ya da işbirliği kurmayı düşünen firmalar bu dönemdeki fırsatları değerlendirebilir”

“Bu ilişki biçimlerinden stratejik partnerlik en önemlisi. Çünkü stratejik partnerlik ile yeni gelen ortak sadece ortaklık hissesiyle sadece sermaye yatırımı yapmakla kalmıyor işin gelişimine de katkı sağlıyor”

Yurt dışı bağlantıları nasıl geliştirilir?

“Yurt dışına ilk defa açılacak firmalar muhtelif danışmanlık şirketleri, danışmanlık kuruluşlarıyla çalışılabilir. Ancak burada kurumsallaşma sürecini tamamlamamış şirketlerin böyle bir şeye yeltenmemesi, böyle bir şeyi düşünmemesini tavsiye ederim. Kurumsallaşma sürecini tamamlamamış bir şirketin yurt dışında başarılı olma ihtimali çok düşük. Ortak bulsa dahi de pazarlık gücü çok olmayacaktır”

“Kurumsallaşma süreçlerini tamamlamış bir şirketin kısa vadede 100 birim eden değeri 200 birime çıkarılabilir. Yani 100 milyon dolarlık bir şirketin 6 aylık ya da 1 yıllık periyotlarla yine danışmanlık ve diğer dış desteklerle şirketin değeri 200 milyon dolara yükseltilebilir. Bu nedenle yurt dışına açılmadan önce kurumsallaşma süreçlerini tamamlamak ve çeşitli kriterlerin sağlanması sonucunda yurt dışına açılmak çok daha avantajlı olacaktır”

Yenilik ve etkinliklerden haberdar olmak için;