Zenium’un Türkiye veri merkezi pazarına sunduğu çözümler nelerdir?

02 Mayıs 2016 | Etiketler: , ,

Zenium Türkiye Ülke Müdürü Aslıhan Güreşcier, Zenium’un Türkiye veri merkezi pazarına sunduğu çözümleri Wise TV’ye anlattı.

Veri merkezlerinde ciddi bir bilinçlenmenin söz konusu olduğunu dile getiren Güreşcier, Zenium olarak tüm sektörlere hitaben sundukları çözümleri sırasıyla şöyle anlattı:

“Kullanıcılara baktığınız zaman segmentlere bölmek lazım. Hangi sektör ve hangi segment müşteri grubunun ne gibi ihtiyaçları var? Bu anlamda bizim pazara sunduğumuz hizmet tam da buna işaret ediyor. Çünkü bütün sektörler ve bütün segmentlerin ihtiyaçları aynı değil. Görece daha farklı standartlarda hizmet isteyen müşterilere bunu sağlayabilmeniz lazım ve bizlerde pazara bunu sunuyoruz. İhtiyaçlar ne yönde değişti derseniz, öncelikle eskiden veri merkezlerinin nerede olduğuna, yedeklilik altyapısının ne şekilde olduğuna, elektrik altyapısının büyüyebilirliği gibi noktalara çok fazla dikkat edilmezdi. Bu sebeple Türkiye’de birtakım veri merkezi kriterlerini hiç sağlamayan ofis binalarının, alışveriş merkezlerinin altlarında, otoparklarda ve benzeri yerlerde veri merkezleri yapıldı. Şimdi yavaş yavaş bunlara dair tercihlerde değişiklikler gözlemliyoruz. Çünkü bir kere bu coğrafyada deprem gibi bir gerçeğimiz var her şeyden evvel deprem güvenliği açısından beklentiler çok arttı. Eskiden sistemlerinizi ortalama bir elektrik yükünde koyup çalıştırabileceğiniz, kapısında kilidi olan bir yer veri merkezi olarak size yetiyordu ama Türkiye’deki bilinçlenme seviyesine baktığınız zaman farklı sektörlerde farklı ihtiyaçlara yönelik özel talepler gelir oldu ve müşteriler bu yönde kriter setleriyle pazarda çözüm arar hale geldi. Bu da gözlemlediklerimiz arasında.”

 

Yenilik ve etkinliklerden haberdar olmak için;