Hızın ölçütü mobil!

30 Mayıs 2013 | Etiketler: , ,

mobile-marketingHer şey mobile taşınıyor. İnsanlar işlem yapmak için bilgisayarı açmak istemiyor, bunun yerine mobili kullanmak öncelikli tercih.

Artık hız ölçütü, bir şeyin mobilde olup olmaması, yani eğer bir şeyi mobilden halledebiliyorsam o hızlıdır. Bilgisayardan yapmam gerekiyorsa bu artık yavaş kaldığımız hissi uyandırıyor. O nedenle pazarlama da mobil pazarlama üzerine yoğunlaşmış durumda.

Akıllı telefon kullanıcıların artması firmaların pazarlama stratejilerini yeniden kurgulamasına neden oluyor.

Mobil pazarlamanın ise en cazip tarafı insanlara daha kolay ulaşılıyor olması. Çünkü mobil cihazlarını insanlar sürekli yanında taşıyor. Ve artı GSM şirketleri sizin nerede olduğunuzu görebiliyor. Ve size bulunduğunuz konuma göre reklam gönderebiliyor. Örneğin, bir müzeyi geziyorsunuz. O anda bir tarihi eseri incelemek üzere durdunuz. İşte tam bu sırada o eser hakkında cep telefonunuza mesaj gönderebilir.

GSM şirketleri belli lokasyonlara “sale broadcasting” yapıyor yani reklamı sadece belli bölgedekilere mesaj atıyor. Örneğin, bir mesajı sadece Beşiktaş’ın herhangi bir mahallesinde ikamet edenlere gönderebiliyor. Hedef odaklı reklamlar firmaların hep bir adım önde olmasını sağlıyor.

Yenilik ve etkinliklerden haberdar olmak için;