İK departmanı bir kurumun kültürünü şekillendirir

hr everydayİK uzmanları mülakatte en çok kurum kültürüne uygunluğa dikkat eder. Ben yaklaşık on yıldır bu işi yapıyorum ve şimdiye kadar 3 bin mülakat yaptım. Bir mülakata girdiğim zaman beş dakika içinde kafamda bir şeyler oluşuyor. Bazı durumlarda ilk dakikada oluşur; o nedenle mülakatlarda ilk dakikalar çok önemlidir. Bu süre içinde adayın çok iyi davranıyor olması lazım. Kurum kültürüne uygun mudur, düzenli midir, saygılı mıdır tüm bunlar kısa zamanda anlaşılır.

Her insanın bir etki alanı vardır. İK uzmanının etki alanı da o an masada oturuyorsanız, masasıdır. Adayın masada oturma pozisyonu İK uzmanının karşıdakiyle arasına duvar örmesine neden olabilir. Bunlara çok dikkat etmek gerekiyor. Çünkü bunlar esas davranış biçimleridir.

Bir de her kurumun bir kültürü vardır. İK uzmanı esas itibarıyla çok önemli bir konumdadır. İK uzmanı kurumun yatak odasının kapısını tutar. Dolayısıyla içeri alınacak kişi kurumun kültürünü şekillendirir. Ahlaki değerlere önem vermeyen kişileri içeri alırsanız o kurumun ahlaki değerleri düşer.

Yenilik ve etkinliklerden haberdar olmak için;