‘Machine to Machine sensör network’ şebekelerinin artıları neler?

07 Mart 2014 | Etiketler: , , , ,

TélécomBugün GSM şebekelerine baktığınızda tüm Türkiye’de yaklaşık 50 binin üzerinde baz istasyonu ile hizmet veriyorlar. Ayrıca bu baz istasyonlarını işletmek için de çok ciddi bir saha personeli bulunduruyorlar.

GSM şebekelerinin yanında henüz yeni gelişmekte olan kamu ve özel sektöre ait ‘machine to machine (M2M) sensor network’ dediğimiz şebekeler kurmaya da başladılar. Yeni kurulan bu şebekeler ile GSM şebekeleri hem alt yapı anlamında hem de bakım ve işletilmesi anlamında çok fazla benzerlik gösteriyor.

Bizim amacımız da hem ülke kaynaklarının etkin kullanılması, operatörlere ve diğer şirketlere verimlilik yaratılmasını sağlamaktır. Maliyetler anlamında da bu şebekelerin ortak kullanılan ekipmanlarını bir araya getirerek bakım ve işletmelerini tek noktadan yapabilmeyi hedefliyoruz.

Sensör şebekeleri ve GSM şebekelerine baktığınızda şebekenin son uçtaki aletleri ne olursa olsun ortak olarak enerjiye, sistem odalarına ve belli bir yüksekliğe ihtiyaç duyuyorlar. Biz bunları pasif ekipmanlar olarak adlandırıyoruz.

Pasif ekipmanlar, tamamen tek bir şebeke üzerinde konumlandırılabilir. Bunun yanında yine bu şebekeleri ayakta tutmak için ciddi saha ekipleri kuruldu ve bunlar tüm Türkiye’de hizmet veriyor. Aynı şekilde bu saha ekipleri bu alt yapıların işletilmesi için ortak hareket edebiliyorlar. Örneğin, Tarım Bakanlığı’nın ya da Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün kurduğu meteorolojik bir istasyonun sensörleriyle baz istasyonuna kurulan sensörler arasında benzerlikler var. Bahsettiğimiz ekipler baz istasyonunun bakım ve arızası için müdahaleye gittiklerinde aynı zamanda yan tarafta bulunan sensör şebekesinin ekipmanlarına da çok rahat müdahale edebiliyorlar.

Yenilik ve etkinliklerden haberdar olmak için;