Makineler arası iletişim hayatımızda neleri değiştiriyor?

06 Aralık 2013 | Etiketler: , , , , ,

3078-virtual-future-renderingKullandığımız her türlü cihaz, geniş bir yapıda. Her şeyi birbiriyle konuşturan programları daha etkin daha verimli hale getirebiliriz. Dolayısıyla biz şu anda 1 milyon 400 bin makineyle bunu yapıyoruz. Ama gün gelecek milyonlarca makineyle bunu yapacağız ve belki birçok şeyi insanların karar almasına gerek kalmadan belli analizlerle yapar hale gelecekler ve birbirleriyle iletişim halinde olabilecekler.

Gelecekte daha fazla yaygınlaşacak makineler sabahları, hava ya da trafik durumuna göre toplantılarımızı bize sormadan ayarlayabilecek, değiştirebilecek. Telefondaki takvim bir yerde bizim efendimiz olabilir. Bizi sabahları daha erken uyandırabilir ya da çay veya kahve makinesine mesaj göndererek kahvaltı için hazırlık yaptırabilir. Uçakla ilgili bir sıkıntı varsa bunu bildirip tedbir almamızı sağlayabilir. Dolayısıyla çok merkezi bir yerdeki bir uygulama bile birçok cihazla haberleşerek yeni ufuklar yaratabilir.

Bu teknolojiler ilk önce kurumsal taraftan başlıyor. Çünkü sistemlerin, makinelerin sahipleri, veriyi toparlayanlar çoğunlukla kurumlar. Ama buradan ileriye doğru bunu projelendirdiğimizde bireysel olarak da kullanım tarzları geliştirilebilir. Örneğin, güvenlikle ilgili giyilebilir, takılabilir cihazlar olarak tabir ettiğimiz kısmı bireyler tarafında yer alıyor. Ama bir elektrik dağıtım şirketinin şebekesini kontrol etmek istediğinizde, trafik lambalarını kontrol etmek istediğinizde ya da öncelikle araçları kontrol etmek istediğiniz zaman ilk olarak buna kurumsal bir iş olarak başlamak durumundasınız.

Yenilik ve etkinliklerden haberdar olmak için;