Mobil cihaz alanlar en çok nelere dikkat ediyor?

businesses-are-failing-to-take-advantage-of-mobile-technology-to-boost-c_625_402140_0_14071914_500Araştırma şirketi Nielsen, mobil cihaz kullanıcılarının davranışlarını ortaya koyan yeni raporunu yayınladı. Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 10 ülkedeki kullanıcıları kapsayan araştırma “cihaz seçim ölçütleri” ve “telefonlar ne şekilde kullanılıyor” sorularına cevap veriyor.

Araştırmanın sonuçlarına göre Türkiye’deki kullanıcılar mobil cihazlarda en çok kullanım kolaylığına dikkat ediyor. Araştırmada yer alan teknik konulara (işletim sistemi ve geniş uygulama ekosistemi) ülkemizdeki kullanıcılar pek fazla önem vermiyor.

Telefon türleri ve kullanımlarıyla ilgili alışkanlıklar konularında araştırmaya katılan Türklerin yüzde 19′u akıllı telefon kullandığını ifade etmiş. Multimedya telefonu ve özellik telefonu denilen temel işlevli telefon kullananların oranı ise sırasıyla yüzde 20 ve yüzde 61 olarak belirtilmiş.

Kullanım alışkanlıkları
Kullanım alışkanlıklarıyla ilgili sonuçlara göre ülkemizden araştırmaya katılan kullanıcıların; yüzde 49′u telefonlarını yoğun olarak sosyal ağ erişimi için kullanıyor. Mobil cihazdan oyun oynamayı tercih edenlerin oranı ise yüzde 32. En çok haberleri takip ediyorum diyenlerin oranı yüzde 10 olarak görülüyor. Kullanıcıların yüzde 6’sı ise bankacılık işlemlerini yoğun olarak kullandığını ifade etmiş.

Yenilik ve etkinliklerden haberdar olmak için;