Mobil teknolojiler ve yeni pazarlar

16 Kasım 2013 | Etiketler: , , , , ,

technologiesMobil teknolojiler günlük yaşamımızın vazgeçilmez bir parçası oldu. Eskiden masa başında bilgisayar yardımıyla yaptığımız birçok şeyi artık mobil cihazlarımızla da yapabiliyoruz. İşlerimizi takip etmenin yanı sıra her türlü eğlence ve iletişim ihtiyaçlarımızı mobille giderebiliyoruz. Ayrıca, evimizdeki kahve makinesinden arabamızda kullandığımız birçok cihaz mobil donanım ile piyasaya sürülüyor.

Mobil cihazların satışı bilgisayar satışlarını çoktan geride bıraktı. Bilgisayar gücünde çalışan bu kolay taşınır cihazlarda tüm uygulamaları kullanabiliyoruz.

Mobil cihazların kullanımını daha da kolaylaştırmak için jestlerle iletişim, sesli iletişim gibi doğal ara yüzler geliştiriliyor. Multi touch ve multi screen özellikleri de tablet ve TV arasındaki kullanıcı deneyimini başka bir boyuta taşıyor. Ayrıca; kol saati, gözlük, kemer ve kask gibi giyilebilir hale gelen mobil teknolojiler sağlığımızı kontrol edebiliyor. Örneğin, o gün kaç kalori yaktığınız ya da kaç km yürüdüğünüz hakkında bilgi verebiliyor.

Ayrıca, IP win sixteen standardizasyonu ve adaptasyonu da bütün cihazların bir birine bağlanmasını sağladı. O nedenle yakın zamanda Makineler Arası İletişim (M2M) ekosisteminde ve mobilde çok büyük bir patlama bekleniyor. 3G ve 4G teknolojileri sayesinde cihazlar arası iletişimin sürekliliği de sağlandı. Bu durum uygulamacılar için çok önemli bir pazar oluşturdu. Çünkü artık akıllı evler, sağlık cihazları gibi birçok alanda yazılım yaparak piyasaya sunabiliyorlar.

Yenilik ve etkinliklerden haberdar olmak için;