Proje desteği alabilmek için danışmanlığa ihtiyaç var mı?

Consultant-ServicesDestek alma süreçlerinde açıkçası danışmanlık desteği almanız için birçok neden mevcut. Tabii ki danışmanlık hizmetine ihtiyaç duymadan şirket olarak proje başvurunuzu kendiniz de gerçekleştirebilirsiniz. Ancak proje yönetim süreçlerinde karşılaşacağınız ek işler gerek sizin gerekse de firmanız personelleri için vakit alıcı ve yorucu süreç olacaktır.

Hibe desteklerinden faydalanmak için öncelikle destek veren kurumların mevzuatlarının detaylı bir şekilde incelemeniz gerekiyor. Ardından projenize en uygun destek programını tespit etmeli ve gerekli görülen adımları titizlikle atmalısınız. Süreç esnasında; mevzuatı yanlış yorumlamanız ya da size uygun destek programı ile projenizi eşleştiremiyor olmanız muhtemel.

İnternette bu konuda çok fazla bilgi var. Ancak; başarılı bir proje yönetim sürecinde dikkat etmeniz gereken detaylar fazla olduğu için çok fazla soru işareti cevaplanmayı bekliyor. O nedenle başvuru kurumundaki yetkili isimlerle görüşmeli ve gerekli bilgileri edinmelisiniz. Bu da belli bir uğraş ve emek gerektiriyor. Ayrıca çok fazla zaman ve enerji harcayarak sunduğunuz projelerin küçük bir detay yüzünden reddedilmesi de ihtimal dahilinde.

Danışmanlık firmalarının katkısı ne?

Alacağınız iyi bir danışmanlık hizmetinde çok fazla sürprizle karşılaşmayacağınızı ve genel anlamda rahat edeceğinizi söyleyebiliriz. Bununla birlikte, iyi bir danışmanlık şirketi ile çalışmanız durumunda dönemsel ar-ge hibeleri ve diğer devlet teşvikleri ile ilgili en gücel bilgilerden de haberdar olabilirsiniz.

Danışmanlık firmaları sizin küçük hatalar yapmanızı engeller. Konuyla ilgilenen uzmanlar, çok fazla proje hazırladıkları için genel prosedürü bilirler ve bu noktada destek başvuru sürecinizi etkin ve verimli yürütmenize katkı sağlarlar. Bunun yanında, üzerinizdeki iş yükünü alarak, proje çalışanlarının proje üretme ve yönetme yeteneği elde etmeleri yönünde ekibinize destek verirler.

Danışmanlık hizmeti almanızın bir de şöyle bir faydası bulunmakta: Proje geliştirme ve Ar-Ge süreçlerinde danışmanlık firmaları belli ölçüde proje ekibinizi yönlendirir. Ar-Ge çalışmaları konusunda diğer firmaların da neler yaptığı konusunda fikir sahibi olduklarından sizi gerektiğinde uyaran kişi olabiliyorlar.

Projeniz kabul olduktan sonraki süreçte mali ve teknik raporlama evreleri, hakedişinizi alabilmeniz açısından oldukça önemli. Bu noktada, proje yönetim hizmetleri için alacağınız danışmanlık hizmeti; firmanızın vergi indirimleri dahil mali konularda da hibe sürecini iyi yönetmesini sağlayacaktır. Çünkü dönemsel raporlamalar hiç de hafife alınmayacak, aksine uğraştırıcı birçok detay barındırmakta.

Yenilik ve etkinliklerden haberdar olmak için;