Çalışanlar sosyal medyayı nasıl kullanmalı?

f2f82e18-9195-46bd-9d0b-03a44c9571feBazı kurum çalışanları sosyal medyayı kullanırken tüm dünya tarafından görülebilen paylaşımlar yaptığının farkında olmayabiliyorlar. Gizlilik ayarları kontrol edilmeden gönderilen iletiler herkese açık yayınlanıyor ve bazı durumlarda kaydedilip silinse bile Google aramalarında görünmeye devam ediyor.

Çalışanlar sosyal medya hesaplarından sadece biriyle çalışma hayatı hakkında planlama yapmalı. Bunun içinde en uygun ağ Linkedin. Diğer sosyal medya hesaplarından çalıştığı kurumun sözcüsü gibi algılanmak istemiyorlarsa çalıştıkları kurum bilgilerini ve şirket içi fotoğraflarını paylaşmayabilirler. Ayrıca kullandığı avatar, öz geçmiş bilgileriyle çalıştığı şirketi ön plana çıkaran kişilerin yaptığı paylaşımlar takipçileri gözünde marka/şirket tarafından yaptırılıyor gibi algılanabilir. Üstelik bu durumdaki kişilerin çalıştığı kurum hakkındaki paylaşımları reklam olarak algılanabilir ve bu paylaşımlar takipçilere itici gelebilir.

Sosyal medyayı kullanırken sorun yaşamak istemeyen kişiler çalıştıkları firma ya da rakip firmalar aleyhinde veya lehinde paylaşımlarda bulunmamalılar. Çalıştıkları firma için bir şeyler yapmak istiyorlarsa da firmanın kurumsal hesabından yayınladığı içeriklere yorum yapmadan kendi hesaplarında yeniden paylaşabilirler.

Yenilik ve etkinliklerden haberdar olmak için;