CV’de referans nasıl yazılır?

14 Mayıs 2013 | Etiketler: , , ,

Bir CV’de en az 3 kişiyi referans verebiliriz. Fakat Referans olarak yazacağımız kişileri muhakkak daha önceden haberdar etmeliyiz. Kendilerine gerçekten güvendiğimiz kişileri yazmamız daha faydalı olacaktır. Bizim açımızdan ne düşündüğünü ve çalışmamızı ne kadar iyi bildiğini ve aktaracağını az çok tahmin etmeliyiz.

Referans olarak vereceğimiz kişiler son çalıştığınız kurumdan bağlı bulunduğunuz yöneticiniz olabilir. Farklı birimde ancak kurum içerisindeki, ortak çalışmanıza şahit olan kişiler de olabilir. Referanslarınızı sırası ile son çalıştığınız kurumdan başlayarak geriye doğru vermeniz daha isabetli olacaktır.

Referansınızın tercihine ve ulaşılabilirliğine göre iletişim bilgilerini yazabilirsiniz. Cep telefonu her zaman öncelikli olarak tercih edilecektir.

Kesinlikle yazmamanız gereken referanslarda bulunmaktadır; Örneğin, halen çalıştığınız kurumdan yöneticiniz, akrabalar, milletvekili, holding patronu, çocukluk arkadaşı vb.

Yeni mezun iseniz sizi karşı tarafa iyi aktarabilecek bir üniversite hocanız, staj yaptığınız kurumlardaki yöneticileriniz de olabilir.

Birçok adayın kendi verdiği referanslardan dolayı firmadaki işe alım sürecinin olumsuz etkilendiğini de ayrıca hatırlatmak isterim. Bu sebepten dolayı referanslarınızı kesinlikle gözden geçiriniz.

Örnek referans yazımı;

Mustafa Yılmaz

Beyaz Holding / İdari İşler Müdürü
0555 555 55 55
myilmaz@mail.com

Yenilik ve etkinliklerden haberdar olmak için;