In-Page Analytics nedir?

25 Ocak 2013 | Etiketler: , ,

ScrenReaderIn-Page Analytics, kullanıcıların hangi bağlantılara tıkladığını, nerelere gittiğini, sitenizdeki bağlantıların etkililiğini takip etmenizi sağlayan önemli bir rapordur. Bu uygulama yalnızca siteniz üzerinden yapılan tıklamaların istatistiğini gösterir. Sitenize ait mevcut istatistiki veriyi kullandığından herhangi bir yükleme ve yeni kod yazımını gerektirmez. In-Page Analytics’e sol taraftaki Content (İçerik) sekmesinden ulaşabilirsiniz.

Bu hizmetle sitenizin ana sayfasından başlayarak, alt sayfalara kadar kullanıcıların hangi bağlantılarına tıkladığını gözden geçirebilirsiniz. Sayfanızdaki herhangi bir bağlantıya tıkladığınızda, yeni sayfa yüklendiğinde, o sayfanın verisi doğrudan görünecektir.

Bu raporu geniş ekranda görüntülemek için hemen Exit (Çıkış) verisinin altındaki Expand (Genişlet) butonuna tıklamanız yeterli. Eski haline getirmek için yine aynı butona tıklayabilirsiniz. Tabii buton artık Shrink (Küçült) adını almış olacaktır.

Her sayfa küçük bir kutucuk içinde gösterilen kendine ait bir görüntülenme yüzdesine sahiptir. Bu rakam o sayfa bağlantısına yapılan tıklanma sayısını gösterir. Farenizi kutucuğun üzerine getirdiğinizde sayfanın hangi zaman aralıklarında ne kadar tıklanma aldığını gösteren daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. Aynı zaman o sayfaya ulaşmak için kaç farklı bağlantı olduğunu da size gösterir.

Farklı bağlantıları birbirinden ayırmak için sağ taraftaki menüde bulunan renkleri kullanabilirsiniz. Böylece farklı bağlantılara ait verileri mavi, yeşil, turuncu ve kırmızı renkleriyle görebilirsiniz. En yüksek yüzdeye sahip kutucuk kırmızı olarak görünecektir.

In-Page Analytics’in en güzel özelliği ise hangi sayfanın tıklanma sayısının öncekilere göre ne kadar düştüğünü göstermesidir. Bu yüzdeyi sayfanın en altında turuncu kutu içerisinde görebilirsiniz. Bütün bu tıklanma verisini inceleyebilmenizin yanında görüntülenme sayısını, farklı kullanıcı sayısını, sayfada geçirilen süreyi, sayfanın yüklenme hızını ve çıkış yüzdesini de görmeniz mümkün.

Yenilik ve etkinliklerden haberdar olmak için;