Web sitesi kurmak için öncelikle dikkat edilmesi gerekenler

web sitesi tasarlamakSite kurmak isteyenler öncelikle hedef kitle odaklı düşünmeliler. Yani tasarımcılar kendi iş önceliklerinden ziyade, “Bu ürün, belirlenen hedef kitlenin hangi sorununu, nasıl çözecek?” sorularına cevap aramalılar. Bu bağlamda site yöneticileri sorunları çözmeye yönelik tasarımlar üretmeliler. Kullanıcıların arayışına yönelik içerik üretmek hedef kitle ve web sitesi arasında bağ kurar. Böylece hedef kitlenin tasarımı benimsemesini sağlar.

İnsanların isteklerine yönelik bir tasarımın yanında, kullanıcıların web sitesini gördüğü ilk anda çok önemli bir konu olarak karşımıza çıkıyor. Burada web sitesinin biçimsel özelliklerine vurgu yapıyoruz.

Bir web sitesinin ilk dikkat çekici noktası estetik görüntüsüdür. Kullanıcılar, estetik olan arayüzlere karşı her zaman daha sabırlı olurlar. Böylece web sitesinde daha uzun süre gezinirler. Bu da hedef kitlenin sitenin içeriğine daha kolay yönelimini sağlar. Sonuç olarak estetik görünen bir arayüz bizi bir adım öne taşır.

Kullanıcının tasarımdan beklediği diğer önemli unsur, anlaşılabilirliktir. Estetik özelliklerin yanında web tasarımlarının kullanıcının ana aksiyonlarını kolay bir şekilde kullanabileceği ve içeriği rahatça anlayabileceği bir şekilde geliştirilmesi gerekiyor. Hedef kitlenin sorunu kolay bir şekilde çözüldüğü zaman estetiğin de önüne geçen bir kullanım kolaylığı doğuyor. Böylece kullanıcıların beklentilerini de karşılamış oluyoruz.

Sonuç olarak ideal bir web sitesi, estetik görünüm ile vermek istediğiniz mesajın kullanıcılar tarafından rahat ve kolay bir şekilde kullanılması ile mümkündür.

Yenilik ve etkinliklerden haberdar olmak için;